Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Tkactwo

Szanowni Państwo, rozpoczynamy dwudniowy cykl, w którym zachęcamy do zapoznania się z tajnikami tkactwa. Chojnów niegdyś znany był właśnie z tego działu przemysłu i o nim dziś przypominamy. Przedstawiamy jak własnoręcznie wykonać ramę tkacką. Zatem ZAPRASZAMY DO TKANIA! Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł wykonywanych przez człowieka. Początki tkactwa sięgają neolitu. Powstały wtedy najstarsze pionowe warsztaty tkackie. Tkactwo powstało z konieczności zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych, takich jak tkaniny czy materiały wykorzystywane później do wykonania przyodziewku, nakryć oraz dekoracji wnętrz. Techniki tkackie możemy wykorzystać również teraz, np. do wykonania prac dekoracyjnych czy użytkowych. I nie potrzebujemy do tego dużych, profesjonalnych krosien. Wystarczy nam nieduża ramka tkacka, którą możemy wykonać samodzielnie w domu. Serdecznie zachęcamy wszystkich – i małych, i dużych – do spróbowania swoich sił w tkactwie, bo to świetna, bywa że bardzo wciągająca, forma spędzania wolnego czasu. A jej dodatkową zaletą jest to, że mogą się w nią wspólnie zaangażować całe rodziny. I tak dziadek lub ojciec wykonuje ramkę tkacką, babcia oraz mama, przeszukuje swoje zapasy włóczek, natomiast dzieci tkają na krosienkach kolorowe makatki lub dywaniki np. dla lalek. Oczywiście wszystkie te role mogą się wzajemnie wymieniać, uzupełniać i łączyć :). JAK WYKONAĆ RAMKĘ TKACKĄ? Potrzebne będą 4 listewki do zbicia ramki lub już gotowa drewniana ramka, np. od obrazka. Jeśli zbijamy ją sami, robimy to przy pomocy gwoździ lub wkrętów do drewna. Łączenie możemy dodatkowo wzmocnić klejem stolarskim. Ważne, by elementy ramki były mocno połączone i tym samym stabilne. Wielkość ramki jest uzależniona od tego jak dużą pracę chcemy stworzyć. Należy pamiętać, że gotowa praca zawsze będzie troszkę węższa niż szerokość ramki i o ok. 1/4 krótsza niż jej długość. W górną i dolną część ramki wbijamy niezbyt grube gwoździki. Gwoździe powinny być wbite mniej więcej co 8-9 mm i wystawać około 10 mm nad deskę, tak aby dało się swobodnie zahaczyć o nie nić osnowy i żeby osnowa z nich nie spadała w trakcie wykonywania pracy. Dobrze, by były wbite lekko pod kątem.

2020-04-27 14:46

Bola

Szanowni Państwo, dziś prezentujemy piękną bolę, prawdopodobnie z połowy XIX w., w stylu Biedermeier. Przypuszcza się, iż zabytek wykonany został w jednej ze śląskich hut z przeźroczystego szkła pokrytego od wewnątrz rubinem. Jest bogato zdobiony złoconą wicią roślinną oraz białym oprószeniem w niektórych partiach. Eksponat ten jest niezwykłej urody, ale też sporych rozmiarów, gdyż w najszerszym miejscu jego obwód sięga 70 cm. Pokrywa mieści otwór na chochelkę, niestety nie została ona zachowana w zestawie.

2020-04-24 13:36

Portal

Szanowni Państwo, prezentujemy prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny zabytek Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Jest to renesansowy portal zdobiący wejście do naszego zamku. Powstał w połowie XVI wieku w trakcie generalnej rozbudowy kompleksu zamkowego, zleconej przez księcia legnickiego Fryderyka III. Prace te były konieczne ze względu na liczne zniszczenia spowodowane przez najazdy Husytów oraz pożary trawiące zamek w poprzednich latach. Portal w centralnej części mieści popiersia fundatora przebudowy oraz jego żony Katarzyny Meklemburskiej wraz z ich herbami rodowymi. Ich wykonanie przypisuje się mistrzowi o inicjałach I.W., który współpracował przy tej realizacji z Warsztatem Chojnowskim (B. Steinborn. Złotoryja, Chojnów, Świerzawa,1971). Nad nimi w półkolistym obramieniu zamieszczony został tekst w języku łacińskim. Nawiązuje on do cesarza Ferdynanda Habsburga (u którego Fryderyk III szukał poparcia) oraz pary ówcześnie panującej na zamku. Portal, bogato zdobiony arabeskami, groteskami i ornamentem kandelabrowym, nawiązuje do wzorów sztuki północnowłoskiej. Możliwe zatem, że jego projektem zajął się włoski architekt Piastów legnicko-brzeskich Franciszek Parr, który kierował również całkowitą przebudową zamku w Chojnowie.  Bardziej spostrzegawczy odbiorcy zauważyli pewnie, że nasz portal posiada ciekawe i mało znane ślady działalności wandali sprzed kilku wieków. Zamieszczamy jedno z dzieł,  które w 1587 roku pozostawił jakiś znudzony wojak marzący o wielkim kuflu..

2020-04-23 13:57

Informacja

Szanowni Państwo, z uwagi na panującą w Polsce epidemię SARS-CoV-2 oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń kulturalnych organizowanych w Muzeum Regionalnym w Chojnowie, podjąłem decyzję o odwołaniu obchodów tegorocznej Nocy Muzeów. Mariusz Garbera Dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie

2020-04-23 10:50

Minerały

Szanowni Państwo, 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, warto jednak pamiętać o tym, by dbać o nasze wspólne dobro przez cały rok. Prezentujemy zatem interesujące minerały ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Pierwszy z nich to chalkopiryt, szeroko rozpowszechniony zwłaszcza na terenach Dolnego Śląska. Nazwa wywodzi się z języka greckiego: chalkós (miedź) oraz pyrítes (ogniowy) i nawiązuje zarówno do składu chemicznego, jak i do jego pięknej złotej, ognistej barwy. Następny minerał to baryt, który spogląda na Państwa swoimi czterema wydłużonymi oczkami. Odkryty został w kopalni miedzi w Lubinie. Ostatni z okazów, również odnaleziony w tejże kopalni, to łupek miedziowy z wyraźnie widocznym odciskiem łusek ryby, prawdopodobnie z ostatniego okresu ery paleozoicznej.

2020-04-22 14:20

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie